Meditatieochtend: omgaan met verandering en loslaten
Met meditaties, ontspanningsoefeningen en ademoefeningen
Diverse meditaties | Ademoefeningen gericht op ontspanning en helderheid | Liggende ontspanningsoefeningen | Mindful bewegen of loopmeditatie
“Loslaten betekent niet wegduwen. Loslaten betekent laten zijn.”
— Jack Kornfield
Online meditatiebijeenkomst
Zondag 15 maart van 9.00 tot 12.00
Kosten €29,00
Tijdens deze meditatieochtend richten we ons op het omgaan met verandering en loslaten. Verandering is een onvermijdelijk onderdeel van het leven. Gedachten, gevoelens, lichamelijke sensaties en omstandigheden komen en gaan voortdurend. Wanneer we daar tegen vechten, ontstaat vaak spanning en stress. Wanneer we leren toelaten wat er is, scheppen we de voorwaarden voor ruimte, helderheid en ontspanning . Dit is niet iets wat we eenvoudig kunnen afdwingen. Het is een oefening die zich ontvouwt in de praktijk van meditatie en in het dagelijks leven.
De vorige meditatieochtend was vooral geïnspireerd door samatha-meditatie, met de nadruk op ontspanning en concentratie. In deze bijeenkomst verschuift het accent naar inzichtmeditatie (vipassana), met bijzondere aandacht voor verandering en vergankelijkheid. Waarbij we met aandacht waarnemen wat zich aandient, zonder het vast te houden of weg te duwen. De adem, met name de adem bij de buik, gebruiken we als een rustig anker om telkens weer terug te keren naar het hier en nu.
Opbouw van de ochtend
De ochtend bestaat uit verschillende vormen van beoefening, zodat er afwisseling is tussen zitten, bewegen en liggen. Onder andere:
-
geleide meditatie met aandacht voor adem en lichaam,
-
ontspanningsoefeningen of een bodyscan,
-
loopmeditatie of mindful bewegen,
-
eenvoudige ademoefeningen,
-
en mogelijk een korte reflectieoefening.
Deze afwisseling helpt om met een frisse, open aandacht aanwezig te blijven.
Verandering, emoties en loslaten
In vipassana-meditatie leren we op een directe manier waarnemen hoe alles voortdurend verandert. Ook emoties en stressvolle ervaringen maken daar deel van uit. In plaats van ze meteen te willen oplossen of weg te krijgen, oefenen we eerst in toelaten: ruimte geven aan wat zich aandient.
Vanuit die open aandacht ontstaat vaak vanzelf loslaten. Niet als een handeling die we moeten doen, maar als iets dat gebeurt wanneer we stoppen met vasthouden.
Voor wie
Deze meditatieochtend is geschikt voor zowel beginners als mensen met meer meditatie-ervaring. Er is geen voorkennis nodig. Alles wordt stap voor stap uitgelegd, met ruimte voor ieders eigen ervaring.
Praktisch
-
Een meditatiekussen op een zachte ondergrond en eventueel een mat of deken zijn prettig. Als je niet op een meditatiekussen kunt zitten kan je ook gebruik maken van een krukje of een stoel.
-
Enige meditatie-ervaring is behulpzaam, maar niet vereist. Je wordt volledig meegenomen in de begeleiding.
Begeleider van deze meditatieochtend
Gerjan Schoemaker
Hoofddocent ‘opleiding meditatieleraar’ / Gastdocent ‘opleiding integraal essentiecoach’ / Begeleider vipassana retraites en diverse cursussen
“Gevoelens komen en gaan als wolken aan een winderige hemel.
Bewust ademen is mijn anker.”
— Thich Nhat Hanh
Over contact en vragen
De afgelopen jaren is het aantal mensen dat deelneemt aan activiteiten sterk gegroeid. Dat is waardevol en tegelijk betekent het dat het voor Gerjan niet meer haalbaar is om iedereen persoonlijk en inhoudelijk per e-mail te woord te staan.
We vragen daarom je begrip en zorgvuldigheid hierin. Praktische vragen kunnen waar mogelijk via de website of tijdens de bijeenkomst zelf gesteld worden. Voor persoonlijke of inhoudelijke begeleiding verwijs ik graag naar de cursussen, opleidingen, retraites of andere passende vormen binnen het aanbod. Of op deze pagina kun je professionele coaches vinden die passen binnen de visie van ons instituut.
Dank voor je begrip en voor het samen dragen van deze beoefening.
Aanmelden meditatiebijeenkomst
Het Meditatie Instituut
Meditatie Instituut Nederland is een CRKBO geregistreerde instelling en biedt twee KTNO en GRO geaccrediteerde beroepsopleidingen aan, de Opleiding Meditatieleraar en de Opleiding Integraal Essentiecoach. Gerjan Schoemaker is hoofddocent van de meditatie opleiding en gastdocent meditatie en boeddhisme bij de coach opleiding. Daarnaast verzorgt Gerjan Vipassana retraites en begeleidt diverse workshops gerelateerd aan meditatie en bewustzijnontwikkeling.



*Je hebt in principe onbeperkt toegang tot dit meditatieproces. We hebben geen plannen om deze opnames offline te halen en streven ernaar het aanbod blijvend beschikbaar te houden. Mocht zich onverhoopt een situatie voordoen waarin dit niet mogelijk is, dan garanderen we toegang tot de meditaties voor minimaal zes maanden vanaf je inschrijfdatum. Wanneer het meditatieproces binnen die periode toch offline zou gaan, ontvang je het volledige inschrijfgeld terug.
